تیم طراحی سایت آریل

Search
Generic filters
Search in title
Search in content

طراحی سایت . تخصص ماست

مفهوم امنیت وب سایت

امنیت سایت به مجموعه فعالیت ها و اقداماتی می گویند که با انجام آن ضریب امنیت وب سایت به حداکثر برسد و امکان نفوذ به آن در کمترین حد تصور باشد. در حقیقت مواردی مانند امنیت سرور، امنیت شبکه، امنیت اینترنت، امنیت سیستم عامل، امنیت نرم افزار و برخی موارد دیگر نقش مهم و کلیدی در تامین زیرساخت امنیت سایت دارند.

یکسری کارها و اقدامات لازم است تا بر روی هر وب سایتی انجام شود تا امنیت آن تامین گردد. اکثر سایت های موجود در وب به صورت داینامیک طراحی می شوند. به همین جهت روی سایت های دینامیک که با سیستم مدیریت محتوا (CMS) پایه ریزی شده اند تمرکز میکنیم.

اهمیت امنیت وب سایت

امنیت سایت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. می توان گفت موثرترین عامل ادامه فعالیت، ثبات و اعتبار یک سایت با توجه به موارد دیگر، موضوع مهم امنیت است. متاسفانه با بررسی وضعیت سایت ها به این نتیجه می رسیم که بسیاری از مدیران و مسئولان سایت ها اهمیت کمی به امنیت سایت می دهند. درصورتیکه موارد امنیتی رعایت نشده باشد آسیب پذیری سایت بسیار بالا خواهد بود و امکان هک سایت و نفوذ به آن وجود دارد.

آپلود وب سایت بر روی هاست امن

هاستِ وب سایت خود را از شرکت های معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید. وجود بستر امن که سایت بر روی آن میزبانی می شود از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. استفاده از سیستم های امنیتی شامل آنتی ویروس ، آنتی اسپم ، آنتی شل ، فایروال سخت افزاری و نرم افزاری و کانفیگ حرفه ای و اصولی سرور نقش اساسی در برخورد با حملات را ایفا می کند.

استفاده از سیستم عامل و نرم افزارهای معتبر و اصلی

همه کاربران می دانند که با استفاده از سیستم عامل و نرم افزارهای معتبر و اصلی، امنیت بالاتری خواهیم داشت. سعی کنید حتما از سیستم عامل و نرم افزارهای معتبر و اصلی استفاده کنید. به هیچ عنوان از نسخه های کرک شده و مشابه استفاده نکنید. علاوه بر موارد گفته شده اگر از دید اخلاقی نیز به موضوع نگاه کنیم بهتر است به حقوق تولید کننده احترام بگذاریم و محصولات اصلی را خریداری کنیم.

استفاده از رمز عبور قدرتمند و محافظت از آن

یکی از مواردی که فقط درصد کمی از کاربران به آن اهمیت می دهند بحث استفاده از رمز عبور قوی و محافظت از آن است. پسورد خوب و قدرتمند باید بیش از ۸ کاراکتر داشته باشد، در پسورد تلفیقی از حروف بزرگ و کوچک – اعداد و کاراکترهای خاص مانند @ , % , ! و موارد مشابه بکار رود. از گذاشتن نام و نام خانوادگی و تلفن همراه برای رمز عبور خودداری کنید.

تعیین سطح دسترسی مناسب اطلاعات

تعیین سطح دسترسی مناسب برای فایل هایی که حاوی اطلاعات کلیدی مانند اطلاعات پایگاه داده هستند بسیار ضروری است. در این مورد باید سطحی از دسترسی را به فایل داد که تنها وب سرور و owner فایل بتوانند اطلاعات داخل فایل کانفیگ را بخوانند و غیر از آنها به هیچ طریقی قابل خواندن و نوشتن نباشد. برای فایل ها و دایرکتوری های دیگر نیز باید سطح دسترسی معقول و استاندارد تعیین نمایید.

تعیین محدودیت های دسترسی و مشاهده

با تعیین محدودیت های دسترسی تا حدودی می توانید امنیت سایت تضمین کنید. در وب سایت ها این امکان فراهم است که با اعمال محدودیت هایی مانند تعریف IP از مشاهده مسیر یا فایل خاصی توسط اشخاص غیر جلوگیری کنید. در این حالت به وب سرور دستور داده می شود که اگر آی پی کاربر غیر از مقدار تعریف شده باشد آنها را با پیغام forbidden یا access denied روبرو کند. استفاده از این قابلیت در وب سرورهای تحت لینوکس و ویندوز فراهم است و می توانید از آن استفاده کنید. بهتر است از امکان محدودیت آی پی مخصوصا در مسیر داشبورد مدیریتی وب سایت خود استفاده شود.

راه اندازی گواهی امنیتی SSL بر روی سایت

یکی از بهترین راهکارها برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران و مدیران سایت استفاده از گواهی امنیتی SSL است که علاوه بر حفظ امنیت سایت، تاثیر بسیار خوبی در نتایج سئو و جلب اعتماد کاربران دارد. گواهی ssl بر روی سایت اطلاعات ورودی و خروجی را با الگوریتم بسیار پیچیده ای رمزنگاری کرده و از فاش شدن آنها جلوگیری می کند. این کار سبب می شود که  حتی در صورت استفاده کاربر یا مدیر سایت از اینترنت ناامن مشکلی ایجاد نشود. در واقع در این حالت اگر اطلاعات مورد شنود نیز قرار گیرد قابل استفاده نخواهد بود. شنود کننده با یکسری اطلاعات رمزنگاری شده روبرو می شود.

استفاده از آنتی ویروس و فایروال قدرتمند و به روز

استفاده از آنتی ویروس و فایروال قدرتمند، معتبر و به روز از اصلی ترین نکاتی است که یک وبمستر باید از آن پیروی کند. حتی با در نظر گرفتن حصول تمامی شرایط دیگر و عدم قید به این موضوع می تواند مشکلات امنیتی بسیاری برای شما ایجاد شود.

محافظت سایت در برابر اسپمرها

خزنده های اسپمر با جستجو در سایت ها و پیدا کردن نقاط ضعف در آنها مخصوصا فرم هایی که فاقد کد امنیتی هستند، به حملات انبوه اسپم اقدام می کنند. اگر محافظتی در برابر این مشکل انجام نشده باشد بسیار محتمل است که با ایجاد اختلال در سرور میزبان سایت، برای وب سایت شما مشکل به وجود می آورند. اما با یک اقدام ساده و استفاده از سیستم محافظت CAPTCHA می توانید از بروز مشکلات امنیتی اسپمرها جلوگیری کنید.

سایر مطالب

با یک کلیک مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email